Scénář: Richard Scheufler
Režie: Jaroslav Pašmik
Kamery: Jaroslav Pašmik, Michal Snížek
Záznam zvuku: Michal Snížek
Mix a mastering: Richard Scheufler a Richard Scheufler jr. ve studiu Scheufler’s Records
Světla: Jaroslav Pašmik, Michal Snížek
Střih: Dan Urbánek

Produkce: Ivan Ivanov

Technická spolupráce: Pavlína Jelínková, Ivan Ivanov

Titulní foto: Pavel Malinka

Návrh obalu a grafická úprava: Daniel Čech

Sazba not: Richard Scheufler

Sazba DTP Muzikus: Daniel Čech

Bass Guitar: Richard Scheufler

Drums: Richard Scheufler jr.


Natočeno 16. – 20. 4. 2009 v Praze
Copyright: Richard Scheufler, Muzikus. Vydalo nakladatelství Muzikus, Novákových 8, 180 00 Praha 8


Skladby a ukázky: Basket of Words – Richard Scheufler 
(Pražský výběr II Live In Teplice) Just Do It – Richard Scheufler (Between Us) Love Rears Its Uggly Head – Living Colour Fragile – Sting Poděkování firmám: K&K, Fibenare, Kent Armstrong, EBS, Alexim, Roland, Hudební nástroje Houdek, Šiba, Disk Multimedia, Průmstav a.s., Korg, Mediarex, Sony BMG

Nahráno: K&K 6str Bass – RS signature (model Romeo), Kent Armstrong Pick-up, Preamp Ampeg SVT BS, Hafler Power Amp, Boxes Ampeg SVT HF, EBS effect board, EBS strings, Korg TUNER 2000, Korg Pandora, Mipro Wireless, Roland „V Bass“.

Notační software: Sibelius


Milí studenti, od roku 2000, kdy jsem nahrál a napsal videoškolu Slap & Funky, uplynula dlouhá doba. Ne, že by nebylo co psát, vždy se nějaké téma najde, jen nebyla možnost věnovat se pedagogické činnosti. Čas strávený na pódiích a ve studiích byl nekompromisní a také touha věnovat se „sobecky sám sobě“ byla veliká. Abych byl upřímný, do psaní dalších škol se mi moc nechtělo. Po přemlouvání redakce Muzikusu, hlavně jeho bosse „NG“-ho, jsem byl opět jemně vsunut do role „pedagoga“, který strká hlavu tam, kde se často rozdávají nefér rány. Přes všechny úvahy a hodnocení pro a proti jsem nakonec rád, že toto dílo vzniklo a doufám, že vám, kdo hledáte odpovědi na vaše otázky, bude k užitku.Baskytara je nástroj kreativní a v dnešní době už nezastává pouze doprovodnou funkci. Podle toho, jak je hráč vybaven vnitřně, tak nástroj v jeho rukou ožívá. Obsah a forma by měly být v souladu, pokud chci dosáhnout víc než hraní groovů v osminách na prázdné struně. Je to jako se slovní zásobou. Nemáte-li žádnou, nemůžete se svobodně vyjadřovat. Tak bych definoval význam technické vybavenosti hráče a vztah k technikám hry vůbec. Počet technik je jako počet jazyků, kterými mluvíte a tak čím více jazyků ovládáte, tím jste svobodnější. Ta svoboda, o které mluvím, něco stojí. Peníze, ty budou to nejmenší.
 Toto je první díl z kolekce DVD škol, které budou postupem doby vznikat. Původní plán, se kterým jsem psal scénář, byl představit techniky hry a napsat k nim několik málo jednoduchých cvičení. Měla to být otázka jednoho DVD. Věděl jsem už v redakci, že těžko udržím scénář na tak velké téma v takovém formátu. Já a časová omezení jsme nikdy nebyli kamarádi. Předpokládal jsem, jak vše se vším souvisí, že se scénář rozroste. Stalo se a počet DVD dílů se celkem rýsuje na…, no nechám si to raději pro sebe. První díl obsahuje kromě jiných kapitol dvě zásadní témata, a to klasický slap a techniku levé ruky. K prvnímu tématu uvidíte a uslyšíte základní informace a cvičení, jelikož vše podstatné již bylo publikováno ve školách audio a video Slap&Funky. Téma druhé by se dalo nazvat: „S volnou rukou nejdál dojdeš“. Pojednává o pozici levé ruky, o poloze prstů na hmatníku, hlavně o tom, jak se vyvarovat křeči a případnému zánětu šlach. Ruka v sádře s chronickým zánětem, to je noční můra hudebníka. Část druhého tématu je vyhrazena intonaci.  Ukazuje souvislosti a vazby mezi formou a obsahem. Intonace, obor na konzervatořích tak nepopulární, uzavírá a sjednocuje dané věci do jednoho kruhu. Všechna cvičení až na pár praktických ukázek pro zpestření najdete v této notové dokumentaci. Přeji vám radost ze hry, radost z každého vašeho pokroku, jenž na sobě pocítíte a mnoho trpělivosti.

S úctou Richard Scheufler 20. 11. 2009